logo Nadace umeni pro zdraviNázev projektu: Svět umění za okny 2018

Termín realizace: 1. 5. 2018 – 31. 12. 2018

O nadaci

Nadace Umění pro zdraví byla založena roku 1991 po setkání umělců a novinářů s pracovníky Ministerstva zdravotnictví ČR v Mánesu.
Svou aktivitu zaměřuje na tvorbu a nápravu prostředí uměleckými prostředky a na podporu vzdělanosti v ČR.

Od svého založení usiluje nadace ve spolupráci s výtvarníky, studenty uměleckých škol i se zdravotníky o zlepšení prostředí našich zdravotnických a sociálních zařízení. Nadační projekty vycházejí z lékaři ověřené skutečnosti, že upravené, vlídné a kulturní prostředí velmi příznivě ovlivňuje duševní i zdravotní stav pacientů, zejména dětských pacientů, a tak nepřímo pomáhá práci lékařů a všech zdravotníků při léčbě.

Součástí nadace je od roku 1998 Dětské divadelní studio Prahy 5, které svou koncepční výchovnou prací s dětmi, zajišťovanou prostřednictvím divadelních představení, začleňuje děti různých věkových skupin do uměleckých aktivit a to nejen divadelních, ale i výtvarných a hudebních. Studio pod vedením zkušených lektorů připravuje každoročně nové premiéry, hraje na scéně pražských divadel pro děti a mládež z Prahy a okolí.

Cíl projektu

Cílem našeho projektu je představit široké veřejnosti, členům rodiny i samotným uživatelům péče, kteří jsou schopni se výtvarně projevovat, že také jejich umění má svou uměleckou cenu. Především v řadách našeho Spolku jsou nadaní výtvarníci, kteří vytvářejí taková díla, která jsou schopna konkurovat i významným malířům. Jde o unikátní ukázku projevu člověka, který vkládá své bolesti a strasti do výtvarného umění. Řada těchto osob měla samostatné nebo společné výstavy.

Obsah projektu

Obsahem projektu je tedy uspořádání 5 samostatných výstav obrazů členů a příznivců našeho spolku v rámci celé republiky v těchto městech: Praha, Ústí nad Labem, Pardubice, Brno a Olomouc. Na počátku výstav v těchto 5 městech bude uspořádána vernisáž. Z vernisáže bude pořízen kamerový záznam. Jako jedním z ukazatelů zájmu společnosti o duševně nemocné a jejich kulturu budou i zápisy veřejnosti do knihy na výstavách.

Výstupy projektu

V roce 2018 proběhla řada výstav společně s brněnskou organizací Kreat v Brně. Vzhledem k tomu, že nezapomínáme ani na naše předčasně zesnulé členy, byla uspořádána výstava u příležitosti úmrtí našeho významného člena – výtvarníka Jana Knýbla. Za svého života se slávy nedočkal. V myslích a srdcích těch, kteří ho znali a měli rádi, však žije dál. Zůstala po něm hmatatelná stopa – jeho surrealistické obrazy. Některé byly k vidění v brněnském Fan Clubu v Pionýrské ulici.

Více zde: https://www.brnozurnal.cz/z-kultury/vysneny-pestrobarevny-svet-jana-jakuba-knybla/

Předpokládaný přínos: pro 500 osob