Projekt v roce 2019 podpořil:
Idea projektu:
Cílem nového projektu sdružení je vytvořit ucelený on-line zdroj informací z oblasti péče o duševní zdraví i péče o osoby s duševní poruchou pro pacienty, jejich rodinné příslušníky i pro širší veřejnost. Na tomto portálu budou postupně shromažďovány veškeré informace užitečné a potřebné pro výše uvedenou cílovou skupinu z oblasti péče o duševní zdraví: informace týkající se prevence, léčby a rehabilitace duševních poruch, kontakty na různá zařízení zdravotních i sociálních služeb z oblasti péče o duševní zdraví, na nestátní neziskové organizace působící v této oblasti. Součástí budou i informace týkající se možností a nástrojů začleňování osob se zdravotním postižením obecně a specificky této cílové skupiny.
Obsah projektu:
Obsahem tohoto zcela nového projektu je vytvořit ucelený on-line zdroj informací z oblasti péče o duševní zdraví i péče o osoby s duševní poruchou pro pacienty, jejich rodinné příslušníky i pro širší veřejnost. Takový ucelený informační zdroj zaměřený na tuto oblast a cílovou skupinu není k dispozici. Dostupné informace pro cílovou skupinu i oblast jsou jednak roztříštěné a většinou na stránkách různých organizací, o jejichž existenci širší veřejnost ani neví.
Na tomto portálu budou postupně shromažďovány veškeré informace užitečné a potřebné pro výše uvedenou (laickou) cílovou skupinu z oblasti péče o duševní zdraví: informace týkající se prevence, léčby a rehabilitace duševních poruch, kontakty na různá zařízení zdravotních i sociálních služeb z oblasti péče o duševní zdraví, na nestátní neziskové organizace působící v této oblasti. Součástí budou i informace týkající se možností a nástrojů začleňování osob se zdravotním postižením obecně a specificky této cílové skupiny (oblast zaměstnávání, bydlení, vzdělávání, volnočasové a jiné aktivity), přístup k právní pomoci a specifickým službám.
Další cíle projektu
Další cíle projektu, které pomáhají plnit priority v Národním plánu vytváření rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období let 2010 – 2014 a to zejména: „Podporovat vznik informačních a osvětových materiálů a aktivity zaměřené na širokou veřejnost v rámci prevence vzniku zdravotního postižen:
- osvěta pro širší veřejnost, zejména pro mladší věkové kategorie ohrožené vznikem nemoci ale i pro média, která často mylně informují
- prevence vzniku onemocnění či hospitalizace
- lepší využívání dostupných služeb i informací z oblasti péče o duševní zdraví
- destigmatizace péče o duševní zdraví
- možnost navázání vzájemné komunikace a spolupráce mezi uživateli včetně prostoru pro dialog k určitým tématům z oblasti péče o duševní zdraví
- podpora informovnosti veřejnosti o existenci nestátních neziskových organizací a dalších subjektů působících na poli péče o duševní zdraví
V letech 2017 – 2018 probíhala příprava a realizace v oblasti „Pacientský důvěrník radí“. Na počátku roku 2019 se sešla pracovní skupina na tvorbě a doplnění webu, která bude spolupůsobit na dotváření a aktualizaci. Byl ustanoven hlavní redaktor webu. Budeme se zaměřovat i na spolupráci s odborníky a diskuzemi nad problematikou léčby.
Počet osob, jimž projekt prospěje: 2 000 – 7 000 osob (v delším časovém horizontu)
Působnost projektu: celorepubliková
Šíření informací, monitoring a vyhodnocení přínosu projektu:
- záznamy o zájmu zapojit se do tvorby webu
- sběr dat o nejvyhledávanějších informacích
- sběr a analýza reakcí návštěvníků portálu
- vypracování souhrnu poznatků a zkušeností s pilotním provozem webu a jejich vyhodnocení v závěrečné zprávě z projektu
- webové stránky sdružení – prezentace projektu
Předpokládaný vývoj projektu:
- získání placené služby Google Analytics a díky této službě získávat záznamy o počtu (růstu) návštěvníků portálu.
Více informací: https://www.produsevnizdravi.cz